Hrvatski vinari na vodećem svjetskom sajmu vina u Düsseldorfu

U organizaciji Hrvatske gospodarske komore, hrvatski vinari po dvanaesti put zajednički nastupaju na najvećem svjetskom sajmu vina ProWein 2024., koji se od 10. do 12. ožujka održava Düsseldorfu.

Izvor: HGK

Na tridesetom izdanju ProWeina predstavlja se oko 5.400 vinara iz 65 zemalja. HGK ima dugogodišnje iskustvo u organizaciji zajedničkih nastupa domaćih proizvođača na svjetskim međunarodnim sajmovima prehrambenih proizvoda i pića. Jedno od takvih događanja je ProWein Düsseldorf, poslovni sajam vina i jakih alkoholnih pića.

“Zajednički nastup naših vinara na sajmu ProWein omogućava predstavljanje posebnosti terroira i podneblja, bogatstvo autohtonih kultivara i tipova vina naše četiri vinske regije i doprinosi pozicioniranju Hrvatske na zahtjevnoj svjetskoj vinskoj sceni. Premda nam je pokrivenost uvoza izvozom u vinu manja od 50 posto, ohrabruje činjenica da nam se u izvozu kontinuirano povećava udio vina značajno viših cjenovnih kategorija u odnosu na uvozna vina, što govori o konkurentnosti hrvatskih vina, ali i jasno pokazuje da se hrvatsko vinarstvo želi pozicionirati u segmentu izvrsnosti”, istaknuo je Dragan Kovačević, potpredsjednik HGK za poljoprivredu i turizam.

Na nacionalnom štandu površine 126 m2 ove godine izlaže 21 hrvatska vinarija: Badel 1862, Kutjevo, Osilovac, PP Orahovica, Belje Plus, Iločki podrumi, Krauthaker, Dingač Skaramuča, Požega Impex, Vina Bedekovich, Lagradi, Galić, Testament Winery, Peninsula, Vina Delmati, Jako vino, Podrum Štrigova, Vinarija Štampar, OPG Dvanajščak, Mladina Plus i Royal Hill.

2.jpg
 Izvor: HGK

“Mi u HGK smatramo da ukoliko želimo brendirati Hrvatsku kao vinsku zemlju, što bi s obzirom na gospodarski značaj turizma za Hrvatsku trebao biti razvojni imperativ, moramo snažnije ulagati u promociju vina u inozemstvu, posebice u sajamske nastupe i ciljane kampanje. ProWein je najveći svjetski prodajni sajam i zato je važno da se naši vinari pod zajedničkim brendom Vina Croatia Vina Mosaica promoviraju i predstave s najboljim vinima i novitetima”, zaključio je Kovačević.

Sudjelovanje na sajmu domaćim vinarima pruža jedinstvenu priliku za izgradnju međunarodnih poslovnih kontakata i promociju domaćih vrhunskih vina.

“Sajam je ključan za poticanje našeg izvoznog potencijala, a podrška HGK je neizmjerno važna u tom procesu. Zahvaljujemo se Komori na kontinuiranoj podršci i susretljivosti koja nam omogućuje ostvarivanje uspjeha na globalnom tržištu. ProWein nam pruža platformu za predstavljanje vrhunske kvalitete naših vina i izgradnju dugoročnih poslovnih odnosa”, izjavio je Damir Vondraček, direktor prodaje Vinarije Kutjevo.

Na sajmu u Njemačkoj predstavljaju dva nova vrhunska vina koja je Vinarija Kutjevo nedavno plasirala na tržište: single vineyard graševinu Vinkomir, ističe izuzetne karakteristike kutjevačkog vinogorja, te pjenušac De Gotho Chardonnay, iznimno elegantno i sofisticirano piće koje će zasigurno oduševiti ljubitelje vrhunskih pjenušavih vina.

4.jpg
Izvor: HGK

Nakon nekoliko godina pauze, bračka vinarija Stina opet je dio najvećeg vinskog događaja u svijetu na kojem predstavljaju svoj posljednji novitet – Plavac mali Stipančić. Ovo vino dolazi s istoimenog položaja na južnim padinama Brača nadomak Bola i mjesta Murvica.

“Hrvatska vina i vinarstvo nisu više nepoznanica u svijetu što potvrđuje, među ostalim,  i iskustvo s našeg zadnjeg putovanja u SAD u veljači. Hrvatska je kao turistička zemlja široko prepoznata, dok hrvatska vina zauzimaju određenu poziciju u HoReCa kanalu kao i u maloprodaji. Smatramo da je pravi trenutak da svi kroz individualne, ali i skupne inicijative, kao što je ova s HGK, iskoristimo navedeno i dodatno ojačamo poziciju naših vina na stranim tržištima. Sve to možemo postići samo konkretnim i kontinuiranim ulaganjem”, zaključuje Ante Rebrina, direktor prodaje tvrtke Jako vino.

3.jpg
 Izvor: HGK

Obujam ponude i potražnje na ProWeinu najbolje govori o njegovom profilu, što potvrđuje i jubilarno 30. izdanje sajma. U Düsseldorfu se tradicionalno susreću renomirani izlagači koji distributerima i posjetiteljima nude potpuni pregled svjetskog tržišta.

Moglo bi vas zanimati…

Kina zainteresirana za suradnju s hrvatskom…

Pročitaj više

Regulativa i obveze kod izaslanja radnika…

Pročitaj više

Bezgotovinske napojnice velika su prilika za…

Pročitaj više

Brojne mogućnosti za intenzivniju suradnju…

Pročitaj više

Ova stranica upotrebljava kolačiće

Nužni Funkcionalni Statistički

Na ovoj mrežnoj stranci koriste se kolačići. Molimo Vas da pročitate Obavijest o kolačićima.

Objavljeno u DOMOVINA i DIJASPORA, GOSPODARSTVO i OKOLIS, KULTURA i OBRAZOVANJE, NOVOSTI i ZANIMLJIVOSTI, TURIZAM i PUTOVANJA, ZABAVA i STIL ZIVLJENJA | Komentiraj

VINISTRA PREZENTIRA SVOJ NOVI VIZUALNI IDENTITET

image.png

Udruga Vinistra na prestižnom Proweinu pretpremijerno predstavlja novi vizualni identitet

Pretpremijera novog vizualnog identiteta, 15 istarskih vinara, dvije radionice, dvostruko veći broj kvadrata – udruga Vinistra organizira drugi samostalni nastup na najvećem sajmu vina u Düsseldorfu

Sve je spremno za nastup istarskih vinara na Proweinu, najpoznatijem svjetskom sajmu vina, koji se od 10. do 12. ožujka održava u Dusseldorfu. U organizaciji Vinistre, udruge vinogradara i vinara Istre, vinari iz najpoznatije hrvatske vinske regije nastupaju drugi put samostalno.

U hali 13, ove godine na dvostruko većem izložbenom prostoru od 80 četvornih metara, vina će predstaviti 15 poznatih istarskih vinarija – Agrolaguna, Benvenuti, Cattunar, Damjanić, Degrassi, Fakin, Medea, Kozlović, Marčeta, Matošević, Pervino, Kabola, Rossi, Meneghetti i Veralda.

„Jedan od najvažnijih sajmova za našu industriju prigoda je za promociju Istre kao vinske regije i naših vrhunskih vina s naglaskom na autohtone sorte malvaziju i teran i to ne samo njemačkom tržištu, nego i distributerima, vinskim kritičarima i ugostiteljima iz čitavog svijeta koji ne propuštaju Prowein. Stoga smo se ove godine odlučili za iskorak i u suradnji s poznatom stručnjakinjom Caroline Gilby na našem izložbenom prostoru organiziramo dvije atraktivne radionice“, ističe Luka Rossi, predsjednik udruge Vinistra.

Ne zaboravite na Z – Zbog čega bi se malvazija istarska trebala naći na vašem radaru, naziv je prve radionice koja će se za predstavnike medija i vinske kritičare održati 10. ožujka u 13 sati, a već sljedećeg dana, 11. ožujka, također u 13 sati Caroline Gilby održat će radionicu Boje Istre za uvoznike i distributere iz Njemačke.

Ovaj iznimno važan nastup za istarske vinare na Proweinu ujedno će biti pretpremijera novog, modernog i dinamičnog vizualnog identiteta udruge Vinistra. Premijera se očekuje na jubilarnoj 30. Vinistri koja će se održati od 10. do 12. svibnja u porečkoj dvorani Žatika. Za ovu najiščekivaniju regionalnu izložbu vina karte su već u prodaji i to po early bird cijenama.

Objavljeno u DOMOVINA i DIJASPORA, GOSPODARSTVO i OKOLIS, KULTURA i OBRAZOVANJE, NOVOSTI i ZANIMLJIVOSTI | Komentiraj

UGLJIČNI OTISAK U MALIM I OBITELJSKIM HOTELIMA

image.png

Obiteljski i mali hoteli od sada mjere svoj ugljični otisak

Nacionalna udruga obiteljskih i malih hotela uz podršku Ministarstva turizma i sporta pokrenula je novi trend. Projekt Dekarbonizacija obiteljskih i malih hotela hotelijerima donosi brojne uštede, a gostima garantira boravak u objektu koji vodi računa o održivom i zelenom poslovanju

Na koji način pridonijeti smanjenju stakleničkih plinova i povećati konkurentnost na turističkom tržištu, kako smanjiti troškove energije te smanjiti ili u potpunosti eliminirati buduće poreze na ugljik, znaju u Nacionalnoj udruzi obiteljskih i malih hotela u čijoj je organizaciji na virtualnoj radionici „Dekarbonizacija obiteljskih i malih hotela“ predstavljen istoimeni novi projekt.

Članovi Nacionalne udruge kojih je više od 200 od ukupno četristotinjak obiteljskih i malih hotela u Hrvatskoj, prije nekoliko godina pokrenuli su novi trend Eco zeleni hoteli i na taj način snažno su podržali i implementiraju zelenu i digitalnu transformaciju hrvatskog turizma.

Ovog puta otišli su korak dalje i uz podršku Ministarstva turizma i sporta, među prvima odlučili mjeriti ugljični otisak u svojim objektima i destinaciji te lokalnim djelovanjem pridonijeti dekarbonizaciji Europe koja bi po zelenom planu do 2030. barem za 55 posto trebala smanjiti emisiju stakleničkih plinova u odnosu na razine iz 1990., a 2050. postati prvi klimatski neutralan kontinent.

Novi certifikat zelene transformacije

S tim ciljem kreirana je nova metodologija DOMH (dekarbonizacija obiteljskih i malih hotela), usklađena s međunarodnom HCMI metodologijom (Hotel Carbon Measurement Initiative), a za razliku od nje, DOMH daje smjernice za smanjenje emisije ugljičnog dioksida.

Članovi obiteljskih i malih hotela koji se odluče na ovaj iskorak nakon godišnje evaluacije izračuna neovisnog auditora mogu dobiti jedan od dva certifikata „Ovaj hotel mjeri svoj ugljični otisak“ ili „Ovaj hotel mjeri i smanjuje svoj ugljični otisak“. Kao preduvjet za ovu vrijednu oznaku koju će biti sve traženija pri odabiru smještaja, hotelijeri trebaju mjeriti ugljični otisak na godišnjoj razini koji će se izračunati prema ukupnoj površini soba i hodnika, ukupnom broju zauzetih soba, ukupnoj potrošnji energije iz goriva i električne energije, a u obzir će se uzeti i faktori emisije za Hrvatsku.

„Novi certifikat mogu dobiti svi obiteljski i mali hoteli koji se uključe u naš novi projekt, bez obzira jesu li već nositelji certifikata Eco zeleni hotel. Veseli me zanimanje koje je ovaj projekt pobudio među našim članovima pa je i na prvoj radionici sudjelovao veliki broj obiteljskih i malih hotelijera. Ovo je znak da su mali poduzetnici u turizmu itekako svjesni klimatskih promjena, aktivno žele utjecati u smanjenju stakleničkih plinova i pri tome ostvariti znatne uštede, ali i jamstvo gostima da poslovanjem pokušavaju eliminirati negativne utjecaje na destinaciju“, poručio je Šime Klarić, predsjednik Nacionalne udruge obiteljskih i malih hotela. 

Klimatske promjene utječu na razvoj destinacije

Turizam je djelatnost koja je osjetljiva na okruženje jer klimatske i vremenske prilike itekako utječu na destinacije, istaknuto je na radionici.

„Kao dio turističkog vrijednosnog lanca zahvaljujući predloženom hotelu, obiteljski i mali hoteli će od sada moći izračunati svoj ugljični otisak u cjelini na standardiziran način za sve hotele. Cilj nije samo izračunati ugljični otisak hotela, već i senzibilizirati i uključiti goste da budu dio rješenja kojim se smanjuje utjecaj hotelskog poslovanja na klimatske promjene te podizati njihovu svijest o što manjem individualnom otisku tijekom boravka u hotelu i destinaciji. Na ovaj način i vlasnici hotela imaju prigodu razumjeti vezu o načinu na koji oni djeluju na okoliš kroz emisiju ugljika“, rekao je Robert Verbanec, neovisni konzultant koji intenzivno radi na zelenoj transformaciji obiteljskih i malih hotela.  

Foto (arhiva Nacionalna udruga obiteljskih i malih hotela: https://app.box.com/s/r720z6iyvw03ugmcwfqykpksytot5e0e

Objavljeno u GOSPODARSTVO i OKOLIS, KULTURA i OBRAZOVANJE, TURIZAM i PUTOVANJA, ZABAVA i STIL ZIVLJENJA | Komentiraj

OTVARA SE 9. OBRTNIČKI SAJAM

Na Zagrebačkom Velesajmu će se 24. i 25. siječnja održati 9. Zagrebački obrtnički sajam

u organizaciji Obrtničke komore Zagreb uz potporu Grada Zagreba, Zagrebačke županije i gradova iz zagrebačkog prstena. 

Sajam srednjih obrtničkih strukovnih škola ponovno stiže na Zagrebački Velesajam sa bogatim i širokim programom predstavljanja prilika i vrhunskih zanimanja budućim srednjoškolcima. Ovogodišnji osmašice i osmaši imat će priliku posjetiti štandove 22 srednje strukovne škole gdje će moći pronaći sve informacije o programima i zanimanjima. Imat će priliku upoznati različite obrtnike, čuti njihove priče uspjeha i dobiti uvid u svjetske trendove.

U dva dana održavanja, Sajam će posjetiti više od 5.500 djece završnih razreda osnovnih škola s područja Zagreba i Zagrebačke županije. Obrtničke strukovne škole su u koraku s vremenom, pružajući pristup najnovijim tehnologijama i metodama rada. Na Sajmu će učenici moći doživjeti praktično učenje, vidjeti inovativne projekte te otkriti brojne novosti koje će im moći pomoći da steknu relevantne vještine i budu konkurentni na tržištu rada. A moći će upoznati i porazgovarati i sa samim obrtnicima koji će im predstaviti svoje poslove, mogućnosti koje nude za zapošljavanje i stipendiranje.

Izuzetno bogat cjelodnevni program uključivat će brojne prezentacije zanimanja: kozmetičarke će pokazivati beauty rutine, kuhari će imati cooking show, baristi će miksati različite koktele, a automehaničari će popravljati automobile. I ove godine groomeri će uljepšavati nezbrinute pse iz skloništa Dumovec kako bi što lakše pronašli svoje vlasnike i tople domove. U prezentaciji intelektualnih usluga, srednjoškolci će na dva dana postati novinari koji će voditi razne intervjue. Održat će se modne revije frizura iz filmskih mjuzikala te s temom dizajna odjeće, nastupat će školski bendovi, te će građevinari i cvjećari imati nagradne radionice.

Sajam se održava u organizaciji Obrtničke komore Zagreb uz potporu Grada Zagreba, Zagrebačke županije i gradova iz zagrebačkog prstena – Jastrebarskog, Ivanić-Grada, Svetog Ivana Zeline, Vrbovca, Velike Gorice, Zaprešića, Samobora, Dugog Sela i Svete Nedelje. Svi učenici dobit će brošuru sa informacijama o svim srednjim strukovnim školama, upisima i postupcima prijava te opisima zanimanja kako bi nakon posjete što lakše odabrali svoju srednju školu. Posjetitelje očekuju i brojne nagradne igre.

Za upise u srednje strukovne škole iz godine u godinu vlada sve veći interes, a obrtnici su sve traženiji i njihov broj je u stalnom porastu. Obrtničke strukovne škole potiču kreativnost i inovacije. Ako imate san ili želite pokrenuti vlastiti posao, ovo je mjesto gdje ćete pronaći mentore i podršku koji će vam pomoći ostvariti vaše poduzetničke ambicije.

Spremite se za uzbudljivo putovanje kroz radionice, prezentacije i demonstracije koje će vam pomoći otkriti svoje istinsko zanimanje. Ne propustite priliku otkriti svoj put prema uspjehu! 9. ZOS čeka s otvorenim rukama, spreman odvesti vas na nevjerojatno putovanje oblikovanja vaše stručne karijere.

Objavljeno u GOSPODARSTVO i OKOLIS, KULTURA i OBRAZOVANJE, ZNANOST i TEHNOLOGIJA | Komentiraj

MEŠTROVIĆ U GALERIJI KLOVIĆEVI DVORI 23. novembra do 3. ožujka

IVAN MEŠTROVIĆ –  RETROSPEKTIVA

GALERIJA KLOVIĆEVI DVORI – MUZEJI IVANA MEŠTROVIĆA

Ivan Meštrović (Vrpolje, 1883. – South Bend, Indiana, 1962.) je jedan od najznačajnijih hrvatskih umjetnika svjetske reputacije. Njegovo se stvaralaštvo tijekom više od šest desetljeća protezalo kroz kiparstvo, arhitekturu, slikarstvo, crtež, poeziju, esejističko i dramsko pismo. Izložba u Galeriji Klovićevi dvori retrospektivan je presjek Meštrovićeva kiparskog stvaralaštva. Obuhvaća važna i za posudbu dostupna djela njegovog golemog kiparskog opusa od najranijeg djetinjstva, preko formiranja na bečkoj Akademiji likovnih umjetnosti, afirmacija u Parizu i Rimu kada stvara herojske cikluse kojima postiže velik uspjeh na izložbama od Secesije u Beču do Venecijanskog biennala. Meštrovićeva slava kulminirat će u Londonu gdje mu je kao drugom živućem umjetniku organizirana samostalna izložba u Victoria and Albert muzeju.

Prvi svjetski rat provodi boraveći u Parizu, Ženevi i Rimu i drugim gradovima. Do kraja rata, Meštrović stvara djela pod utjecajem arhajske i klasične tradicije, što će kulminirati u Kosovskom ciklusu i ciklusu kraljevića Marka, inspiriranima bitkom na Kosovu polju 1389. godine, a posvećenima borbi za autonomiju vlastitog naroda i južnoslavensko ujedinjenje. Pod utjecajem ratnih stradanja Meštrović će tijekom rata ostvariti duboko intimna djela religiozne tematike ekspresionističkog predznaka.

Izložba se nastavlja međuratnim periodom obilježenim zvjezdanim statusom i životom u Zagrebu, kada stvara monumentalna djela arhajsko–klasične inspiracije, poput ženskih aktova i spomenika, koji se postavljaju u Europi i Sjedinjenim Američkim Državama. Tijekom Drugog svjetskog rata, nakon što se jedva oslobodio zatvora, gdje je kao politički nepodoban umjetnik zarobljen od ustaškog režima, odlazi najprije u Rim, a zatim u Švicarsku te 1947. godine na poziv američke akademije znanosti i umjetnosti izlaže u Metropolitan Museumu u New Yorku.

Nastanio se u Syracusi, gdje predaje kiparstvo na Umjetničkoj školi pri Sveučilištu, a zatim 1955. godine u South Bendu, gdje predaje na postdiplomskom studiju Sveučilišta Notre Dame. Godine 1952. Narodnoj Republici Hrvatskoj darovao je brojne umjetnine i sve posjede (kuću na Mejama i Crikvine (Kaštelet) u Splitu, obiteljsku grobnicu u Otavicama, kuću s atelijerom na Gornjem gradu u Zagrebu). Hrvatsku je tijekom američkih, poslijeratnih godina posjetio tek jednom, 1959. godine. Godine 1962. umire u South Bendu.

Petra Vugrinec:

IVAN MEŠTROVIĆ I PITANJA KOLEKTIVNOG I OSOBNOG IDENTITETA

Ivan Meštrović i danas je, kao što je bio i na samim počecima svoga stvaralačkog života, izvor najvećih kontroverzija i kada je riječ o vrijednosti njegova umjetničkog djela u okrilju moderne i kada su posrijedi njegovi politički i religijski mitologemi. Usprkos mnogim interpretacijama njegova života i djela, ni do danas nismo došli do koliko-toliko uravnoteženog stava o toj problematici, što najvjerojatnije pokazuje i neiscrpnost interpretativnih asocijacija koje pobuđuje njegov opus. U ovom tekstu pokušat ćemo, sumirajući istraživanja uz ovu izložbu, usredotočiti pozornost današnje kulturne javnosti na ono što je prema našem mišljenju živo, i umjetnički i konceptualno, u Meštrovićevu djelu. I zato započnimo s osjetljivom temom njegova osobnog i kolektivnog identiteta.

…Nakon svršetka Prvoga svjetskog rata, 1918., i povlačenja iz naših krajeva dvaju velikih imperija, Austro-Ugarske Monarhije i Otomanskog Carstva, na povijesnu scenu kao ujedinitelj južnoga Slavenstva stupa Srbija, a država koja nastaje pod dinastijom Karađorđevića zove se Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca. Ta zemlja gledana izvana tada nema nikakvog identiteta. Kralj Aleksandar shvaća da mora stvoriti međunarodno prepoznatljiv identitet svoje države i angažira najtalentiranijeg mladog čovjeka u svojoj kraljevini, već međunarodno afirmiranog Ivana Meštrovića.

…Zaključno, sva naša vanjska identifikacija počiva na pet simbolskih razina: Asanaginica i morlakizam, Ivan Meštrović, Josip Broz Tito i Dubrovačke ljetne igre, nogometna reprezentacija Hrvatske.

Kada tako Ivana Meštrovića smjestimo u ovaj kontekst, suočavamo se s problemom kako njegov golemi skulptorski opus razdvojiti na dva dijela, tj. na idejno-ideološki i na isključivo umjetnički u okrilju moderne umjetnosti, osobito od svršetka Prvoga svjetskog rata pa do naših dana. Bez ideološkog orijentira ili religijskog konteksta, povjesničare umjetnosti još čeka zadatak da razdvoje dva aspekta Meštrovićeva enormnog djela, tj. na ilustrativni i na ekspresivno-stvaralački…

…Ivan Meštrović i njegova uloga u kontekstu hrvatske i svjetske umjetnosti teško su dohvatljivi u okviru predgovora u izložbenom katalogu, baš kao što je cjelovit prikaz njegova stvaralaštva izložbom u ma kako velikom prostoru neizvediv. Prigoda 140. obljetnice rođenja ovoga umjetnika i 40. obljetnice djelovanja Galerije Klovićevi dvori ponukala nas je na zamašan posao organizacije dopreme i posudbe Meštrovićeva kiparskog opusa razasutog po cijelome svijetu, u najznačajnijim svjetskim muzejima, javnim i privatnim zbirkama, crkvama i samostanima te brojnim drugim institucijama.

Međutim, njegove skulpture osjećaju i danas posljedice svih Meštrovićevih mladenačkih grijeha, političkog otpora, društvenog angažmana, nepromišljenih priklona i rezolutnih otklona, brojnih donacija, altruizama i dobrohotnosti, njegova kozmopolitizma i silne želje za potvrdom izvan granica pa, ako hoćete, i njegovih ljubavi i prijateljstava, ali i netrpeljivosti i neprijateljstava, njegova muževnoga, očinskog i nadasve domoljubnog bića. Stoga će i ovaj kronološko-tematski postav neizbježno podrazumijevati određene aporije, selekcije i preferencije. Usredotočenost, međutim, na ono bitno, odgovoran kustosko-autorski pristup Meštrovićevoj novoj objavi na širem planu, kao i respektabilan izbor remek-djela koja će emanirati veličinu njegova genija, naš su skroman doprinos prepoznavanju Meštrovića danas.

Ivan Meštrović najznačajniji je hrvatski umjetnik i jedan od najznačajnijih Hrvata svih vremena. Njegova je ostavština nesaglediva te je neusporediva s ijednom drugom umjetničkom pojavom u nas. Meštrovićeva djela, od arhitekture do skulpture, književnih djela, publicistike i svih ostalih tragova njegova djelovanja, čine nezaobilazan dio identiteta hrvatskoga naroda. Međutim, osim osjećaja zajedništva koje pobuđuju na širem planu, ta su djela i integralni dio svakog od nas i naših sasvim osobnih identiteta. I svatko od nas u njegovu će bogatom opusu, u fragmentu mramora, komadiću drva, detalju bronce ili otisku sadre, prepoznati svoje biće te se upravo u tome Meštrovićeva umjetnost pokazuje jedinstvenom i neponovljivom. A on, i onda i danas, kao prorok, mesija, genij ili jednostavno umjetnik naroda mog.

Barbara Vujanović:

KIPARSTVO NA RAZMEĐU PROMJENA

Na spomen imena Ivana Meštrovića nameću se asocijacije snažnoga, čak i opterećujućega značenja. Bez obzira na predznak, uglavnom su apsolutne te, posljedično, trivijalne i u svojoj semantičkoj samodostatnosti podosta neprecizne. Djelomični razlog takvoj karakterizaciji jest opterećenost kompleksnom biografijom, u kojoj se susreću mnogostruke uloge: kipara, arhitekta, slikara, profesora, dekana, književnika, kulturnog diplomata, političkog aktivista i disidenta. Svakim je angažmanom, koji je bio javan i time stalno izložen kritici i preispitivanju, Meštrović postigao nacionalni i međunarodni utjecaj…

…Od sedamdesetih godina prošloga stoljeća do danas kiparstvo integrira iznimno širok raspon iskaza, koji uključuju korištenje prostora i vremena, od napisane izjave pa sve do performansa, ili zvuka. Meštrovićev opus završava početkom šezdesetih, usporedno s pojavom apstraktnih tendencija, te u osvit navedenih konceptualnih iskoraka. U tom smislu, on pripada pravcu kiparstva koji je još uvijek neumoljivo definiran materijalnošću, trodimenzionalnošću i relacijom prema okolnom prostoru ili arhitekturi. Glavne tehničke odrednice izrade skulpture, mnogi motivski obrasci i kanoni, poput teme ženskoga akta, zadani su još u antici. U svakom idućem razdoblju autentičnost europskih kipara uvelike je određena odnosom prema klasičnoj baštini, koji se ostvarivao u širokom spektru između negacije i afirmacije njezinih postulata. Meštrović, koji je i sam prošao razvojni put između ta dva krajnja pola, sudjeluje u neprestanom dijalogu sa suvremenicima i prethodnicima, napose antičkim i renesansnim kiparima.

Figurativna kiparska tradicija imanentno je referencijalna na razini sadržaja i forme, pa je posve logična Meštrovićeva potreba za vraćanjem ranijim kompozicijama, koje su i same neupitno – reminiscencije. One su se tisućljećima utjelovljavale u trodimenzionalnoj formi direktnim oblikovanjem gline, potom lijevanjem u sadru i broncu, klesanjem kamena i djeljanjem drva. Rad s određenim materijalima poput skupocjena mramora i drugih vrsta kamena, lijevanje u broncu velikih spomenika, zahtijevali su, osim značajnih sredstava za realizaciju, i metiersku umješnost i suradnju s kiparima, ljevačima i cizelerima. Mnoga Meštrovićeva rana djela koja je oblikovao u glini nisu sačuvana. Na početku karijere, tijekom studija u Beču, često nije mogao priuštiti si prenošenje u sadru i broncu.

…I teme koje je obrađivao također su odredile Meštrovićevu umjetničku i društvenu poziciju. Portretiranje, kojemu se Meštrović redovito posvećivao, bilo je prilika za razmjene ideja, pa i onih političkih. Kipar je spretno propagirao političke poruke – u izložbenim i javnim prostorima. Ovladavanje potonjima zahtijevalo je i arhitektonsko znanje, koje je Meštrović kao školovani arhitekt imao, a angažirao je i druge arhitekte. Svojim je spomeničkim diskursom, koji je 20-ih i 30-ih godina 20. stoljeća poprimio značajke monumentalnog neoklasicizma, uvjerljivo propagirao ideale europskih, sjevernoameričkih i južnoameričkih država…

…Meštrovićev opus, neovisno o mediju izražavanja, uvelike počiva na arhetipskom promišljanju tema. Arhetip podrazumijeva idealni model koji na razini forme, sadržaja i njihove simbolike sadrži dimenziju univerzalnosti, prihvatljivu različitim razdobljima, društvenim i osobnim okolnostima i kulturama. Stereotip je, naprotiv, pejorativno poopćavanje karakteristika, najčešće skupine, u svrhu degradacije. Jednako kao što se miješaju granice stereotipnog relativiziranja i banaliziranja sa sveobuhvatnošću arhetipskog postulata, tako je i procjena Meštrovićeva rada, ponekad, klizila u procijep između ta dva značenja. Slijedom navedenih teza, upuštamo se u podrobniju identifikaciju glavnih odrednica Meštrovićeva kiparstva. Umjesto dijakronijskoga prikaza, koji je u više navrata uspješno poduzet, ovaj tekst objedinit će glavne kipareve stilske faze u okviru pojmova i tema koje prepoznajemo kao dominantne kodove njegova stvaralaštva, a koji proizlaze iz redefinicije arhetipa…

…Za razumijevanje Meštrovićeva reminisciranja navedenih obrazaca znakovita je sljedeća misao iz pariškog intervjua: „U skulpturi ne postoji evolucija, ni najmanje, u apsolutnom smislu. Postoji nastavljanje misli na drugi način u tehnici. Stari Grci superiorni su svima nama: mi imamo samo drukčiji senzibilitet. To ne znači da treba kopirati Grke. Kopija je najgora greška.“…

Skulpture su uključene u mnoge privatne i javne zbirke, poput Victoria and Albert Museuma, Muzeja Ivana Meštrovića u Zagrebu i Splitu, Gliptoteke HAZU u Zagrebu, Narodnoga muzeja u Beogradu. Svaka muzejska zbirka koja čuva pojedini element hrama prikazuje drukčiji aspekt Meštrovićeva kiparstva. Senzualnost brončane Udovice iz vrta Galerije Meštrović u Splitu doimlje se više bukoličkom no ideološkom, kao što je slučaj s aktovima i karijatidama iz Narodnoga muzeju u Beogradu, koji su makar brojnošću približeni inicijalnoj koncepciji hrama…

Objavljeno u DOMOVINA i DIJASPORA, KULTURA i OBRAZOVANJE | Komentiraj

V IROVITIČKA PODRAVSKA PLEMIČKA RUTA

image.png

Plemićkoj ruti Virovitičko-podravske županije prestižno priznanje na Danima hrvatskog turizma

Jedna od najatraktivnijih ruta u Hrvatskoj među top tri destinacije u kategoriji kulturnog turizma

Sad je i službeno! Virovitičko-podravska županija jedna je od tri najatraktivnija kulturna odredišta u Hrvatskoj. Njezina Plemićka ruta u oštroj konkurenciji ušla je u među prva tri finalista na Danima hrvatskog turizma održanim u Rovinju na kojima su se okupili turistički djelatnici iz čitave Hrvatske.

„Virovitičko-podravska županija kontinuirano ulaže u turističke sadržaje i proizvode, nadograđuje svoju sve atraktivniju ponudu. Naš prostor iznimno je bogat raznolikim mogućnostima doživljaja. Skladna priroda, Drava i Papuk kao dva UNESCO područja, nasljeđe plemićkog života, obnovljeni dvorci i kurije, ali i toplina i gostoljubivost ljudi, temelji su na kojima razvijamo našu destinaciju, a priznanja poput ovih potvrđuju da smo na dobrom putu“, izjavio je Igor Andrović župan Virovitičko-podravske županije na dodjeli nagrada u Rovinju.

Zadovoljstvo nije krila ni direktorica Turističke zajednice Virovitičko-podravske županije Martina Jakelić koja je istaknula kako se turistička ponuda ovog dijela Hrvatske temelji na zelenom i održivom turizmu koji odgovara potrebama suvremenih putnika.

„Danas turisti žele odmak od svakodnevice, u potrazi su za mirom, opuštanjem i osjećajem ravnoteže, a upravo im to nudimo na Plemićkoj ruti, ali i u čitavoj u našoj destinaciji koja se na dinamičnom turističkom tržištu pozicionirala kao destinacija Slavonija i Podravina, jer se na relativno malom prostoru Virovitičko-podravske županije susreću ove dvije jedinstvene hrvatske regije“, poručila je Martina Jakelić.

Spaja najveće atrakcije Slavonije i Podravine

Plemićka ruta prolazi područjem čitave županije i u obnovljenim dvorcima, ljetnikovcima i kurijama nudi suvremeni koncept ladanja, neočekivano hedonističko iskustvo, prekrasne povijesne priče i legende, spajajući impresivnu baštinu s aktivnim odmorom.

Na toj atraktivnoj kulturnoj ruti odsjesti se može u heritage hotelu Kurija Janković u Kapela Dvoru ili bajkovitom Posjetiteljskom centru Dvorac Janković u Suhopolju, a na njoj su i rodna kuća poznatog pjesnika Petra Preradovića, danas Interpretacijski centar u pitoresknoj Grabrovnici, po mnogima najljepša papučka gorska dolina Park-šuma Jankovac, prekrasni virovitički dvorac Pejačević s Gradskim muzejom, Pustara Višnjica, EPIcentar Sequoia Slatina, Posjetiteljski centar Dravska priča smješten u nekadašnjem ljetnikovcu grofa Draškovića u Noskovcima.

Link na fotografije (molimo potpišite autore fotografija, njihova imena su u potpisu svake fotografije): https://app.box.com/s/1mclsxtofxv0h0k8nu8begm08hqs24eo

Objavljeno u GOSPODARSTVO i OKOLIS, KULTURA i OBRAZOVANJE, TURIZAM i PUTOVANJA | Komentiraj

image.png

Plemićkoj ruti Virovitičko-podravske županije prestižno priznanje na Danima hrvatskog turizma

Jedna od najatraktivnijih ruta u Hrvatskoj među top tri destinacije u kategoriji kulturnog turizma

Sad je i službeno! Virovitičko-podravska županija jedna je od tri najatraktivnija kulturna odredišta u Hrvatskoj. Njezina Plemićka ruta u oštroj konkurenciji ušla je u među prva tri finalista na Danima hrvatskog turizma održanim u Rovinju na kojima su se okupili turistički djelatnici iz čitave Hrvatske.

„Virovitičko-podravska županija kontinuirano ulaže u turističke sadržaje i proizvode, nadograđuje svoju sve atraktivniju ponudu. Naš prostor iznimno je bogat raznolikim mogućnostima doživljaja. Skladna priroda, Drava i Papuk kao dva UNESCO područja, nasljeđe plemićkog života, obnovljeni dvorci i kurije, ali i toplina i gostoljubivost ljudi, temelji su na kojima razvijamo našu destinaciju, a priznanja poput ovih potvrđuju da smo na dobrom putu“, izjavio je Igor Andrović župan Virovitičko-podravske županije na dodjeli nagrada u Rovinju.

Zadovoljstvo nije krila ni direktorica Turističke zajednice Virovitičko-podravske županije Martina Jakelić koja je istaknula kako se turistička ponuda ovog dijela Hrvatske temelji na zelenom i održivom turizmu koji odgovara potrebama suvremenih putnika.

„Danas turisti žele odmak od svakodnevice, u potrazi su za mirom, opuštanjem i osjećajem ravnoteže, a upravo im to nudimo na Plemićkoj ruti, ali i u čitavoj u našoj destinaciji koja se na dinamičnom turističkom tržištu pozicionirala kao destinacija Slavonija i Podravina, jer se na relativno malom prostoru Virovitičko-podravske županije susreću ove dvije jedinstvene hrvatske regije“, poručila je Martina Jakelić.

Spaja najveće atrakcije Slavonije i Podravine

Plemićka ruta prolazi područjem čitave županije i u obnovljenim dvorcima, ljetnikovcima i kurijama nudi suvremeni koncept ladanja, neočekivano hedonističko iskustvo, prekrasne povijesne priče i legende, spajajući impresivnu baštinu s aktivnim odmorom.

Na toj atraktivnoj kulturnoj ruti odsjesti se može u heritage hotelu Kurija Janković u Kapela Dvoru ili bajkovitom Posjetiteljskom centru Dvorac Janković u Suhopolju, a na njoj su i rodna kuća poznatog pjesnika Petra Preradovića, danas Interpretacijski centar u pitoresknoj Grabrovnici, po mnogima najljepša papučka gorska dolina Park-šuma Jankovac, prekrasni virovitički dvorac Pejačević s Gradskim muzejom, Pustara Višnjica, EPIcentar Sequoia Slatina, Posjetiteljski centar Dravska priča smješten u nekadašnjem ljetnikovcu grofa Draškovića u Noskovcima.

Link na fotografije (molimo potpišite autore fotografija, njihova imena su u potpisu svake fotografije): https://app.box.com/s/1mclsxtofxv0h0k8nu8begm08hqs24eo

Objavljeno u DOMOVINA i DIJASPORA, GOSPODARSTVO i OKOLIS, KULTURA i OBRAZOVANJE, Nekategorizirano | Komentiraj

NOVA ISKUSTVA NA PELJEŠCU

image.png

Više od predivnih plaža i mora! Doživljaji koje morate iskusiti na Pelješcu

Od lani, otkad je izgrađen most, Pelješac je još pristupačniji, no njegova iskonska ljepota i divljina ostala je netaknuta i jednostavno neodoljiva. Ako ćete ovog ljeta prema jugu Dalmacije, evo što nikako ne smijete propustiti!

Najveći poluotok južnog Jadrana, Pelješac, očarava svojoj ljepotom, iskonskom divljinom i mogućnostima koje nudi, a premda je predivan tijekom cijele godine, u ljetnim mjesecima posebno mami posjetitelje da ga istraže. Otkad je lani izgrađen Pelješki most, koji je sam po sebi turistička atrakcija, Pelješac je još dostupniji i još zanimljiviji. Ovdje ste doista na slatkim mukama što posjetiti, gdje se kupati i u čemu sve uživati! Ovo je naš must have za ljeto 2023.!

Izravno iz mora na vašem tanjuru!


Vožnja brodom iz Malog Stona, Hodlija, Luke i Zamasline do uzgajališta kamenica u Malostonskom zaljevu i degustacija direktno iz mora super je doživljaj. Iako se mogu jesti pohane, pečene i u raznim drugim kombinacijama, kamenice su najbolje ovako svježe s nekoliko kapi limuna. Takve imaju najbolji okus. Okus mora!

Festival soli od 30. kolovoza do 15. rujna


Već 4.000 godine u Stonu se na tradicionalan način – samo uz dodatak mora, sunca i vjetra – vadi sol. Kako je bilo tada, tako je i danas, pa je prava šteta proći kroz Ston i ne posjetiti jednu od najstarijih, ali i najočuvanijih solana u Europi. Pa i nadaleko poznate stonske zidine tu su podignute kako bi zaštitili ljude i ovaj dragocjeni mineral koji im je donosio bogatstvo. Čak 58 bazena, od toga devet kristalizacijskih, nazvanih po svecima, mogućnost sudjelovanja u vađenju soli, u koju se ne dodaju baš nikakvi aditivi…, sve vas to očekuje u Stonu. Ova ambijentalno mjesto središte je Festivala soli koji se održava na čitavom poluotoku od 30. kolovoza do 15. rujna. Gastronomska događanja, sajam tradicijskih proizvoda, glazbene večeri, koncerti, predstave, radionice za djecu, Likovna kolonija, vađenje cvijeta soli…, očekuje vas dva tjedna zabave i hedonizma.

Kulturna tradicijska tura


Za one koji vole muzeje i osjetiti bilo kraja kojeg posjećuju te se upoznati s tradicijom, Pelješac ima što ponuditi. Muzej pelješke tradicije u Mokalu kod Orebića, s impresivnom zbirkom amfora starih 2.000 godina, bačvama, kotlovima za rakiju, starim pećima, mlinicom za maslinovo ulje…; Pomorski muzej u Orebiću, koji osim pomorske i arheološke zbirke, čuva i vrijednu zbirku knjiga pomorskih kapetana; Muzej vinogradarstva i vinarstva u Putnikovićima, prvi takve vrste u Hrvatskoj…, impresionirat će vas originalnim postavima i pričama.

Vinska tura


Vinska tura po Pelješcu se ne propušta! Na ovom poluotoku više je od 250 vinara, autohtona sorta plavac mali daje vrhunske rezultate, a čuveni su plavci sa zaštićenih vinorodnih položaja Dingača i Postupa te s Ponikava i Dranča. S čašom vrhunskog vina u ruci, u društvu ljubaznih domaćina i u srcu živopisnog vinogorja, Pelješac ćete doživjeti u njegovoj iskonskoj ljepoti. A i samo pogled iz vinograda koji se protežu iznad bajkovitih plaža i tirkiznog mora vrijedi milijune!

Morske radosti


Divna, ime ove plaže desetak kilometara udaljene od Trpnja govori sve. A tek plaža Vučine u Žuljani; tu je i šljunčani raj Duba, potom Trstenica u Orebiću, idealna za obitelji s djecom… Pelješke uvale skrivaju neke od najljepših plaža na Jadranu.

Od jedrenja do planinarenja


Na spomen Pelješca ljubitelji aktivnog odmora prvo će pomisliti na jedrenje na Vignju, no za one kojima je ljeto sve samo ne izležavanje na plaži i koji vole aktivan odmor, na ovom je poluotoku na raspolaganju pet kružnih biciklističkih staza dužine 184 kilometra te šest planinarskih ruta, ukupne dužine 39 kilometra. Ako želite uživati u predivnom pogledu na pelješki kanal i otoke popnite se na najviši vrh poluotoka. Sveti Ilija iznad Orebića visok je 961 metar – uspon je moguć iz tri smjera.

Link na fotografije: https://app.box.com/s/y9qvv8kqtlcc16cx98mqm131ud90wz3q

Objavljeno u DOMOVINA i DIJASPORA, GOSPODARSTVO i OKOLIS, KULTURA i OBRAZOVANJE, TURIZAM i PUTOVANJA, ZABAVA i STIL ZIVLJENJA | Komentiraj

NAJAVLJEN VINSKI FESTIVAL SLAVONIJE I PODRAVINE

image.png

Najavljen nikad atraktivniji vinski festival Slavonija i Podravina, wine not!?

Ukupno šest događanja: pet ekskluzivnih vinskih eventa i jedan hedonistički maraton, atraktivne lokacije na Plemićkoj ruti, sjajan program i vrhunska vina – rezervirajte rujan za posjet Virovitičko-podravskoj županiji

Wine&Art 1. rujna u prekrasnom virovitičkom Dvorcu Pejačević, Magic&Wine u plemićkom ruhu 8. rujna u suhopoljskom Centru za posjetitelje – Dvorac Janković, tjedan kasnije, 15. rujna, dvije nove lokacije: Urban wine party u Geo-info centru Voćin i večer o vinu i mitologiji u TIC-u Klopotec pored Pitomače, potom 22. rujna Vinski party u perivoju Centra za posjetitelje Dravska priča u Noskovcima, a sve završava 30. rujna Vinskim maratonom u Orahovici. Ima li bolje pozivnice za posjet Virovitičko-podravskoj županiji ovoga rujna?

Za predstavljanje trećeg izdanja odabran je Turističko-informativni centar Klopotec na vinorodnom Kladarskom bregu, novi turistički hot spot na Bilogori iznad Pitomače koji se također otvara u rujnu.  

„Šest lokacija, šest različitih priča i 18 sjajnih vina ovogodišnjeg vinskog festivala ponovo će okupiti ljubitelje vina, umjetnosti, povijesnih ambijenta i prekrasne prirode. Ovu priču započeli smo prije tri godine kako bismo Virovitičko-podravsku županiju brendirali kao atraktivnu butik vinsku destinaciju sa sve većim brojem malih obiteljskih vinarija. Željela bih zahvaliti lokalnim turističkim zajednicama i Javnoj ustanovi za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode i ekološkom mrežom Virovitičko-podravske županije, našim partnerima na ovom projektu“, istaknula je direktorica TZ Virovitičko-podravske županije Martina Jakelić.

„Rujan je već tradicionalno vinski mjesec u našoj županiji prvenstveno zahvaljujući manifestaciji Slavonija i Podravina, wine not!? koja je postala je poznata diljem Hrvatske. Uz iznimna vina naših lokalnih vinara na ovom ekskluzivnom događanju promoviramo i gurmansku ponudu, ali i bogatu kulturnu baštinu na našim atraktivnim lokacijama naše županije u kojoj se susreću Slavonija i Podravina i u kojoj se čuju i kaj i što“, poručio je župan Virovitičko-podravske županije Igor Andrović.

Ovaj vinski festival ne priča samo najljepšu priču o vinima nego i ljudima, istaknula je njegova ambasadorica enologinja Ivana Nemet koja je za ovu godinu odabrala najbolja vina Virovitičko-podravske županije. Cijena ulaznice za svako od šest događanja iznosi 15 eura, a svoje mjesto potrebno je unaprijed rezervirati. Čekamo vas u rujnu u Virovitičko-podravskoj županiji.

Više informacija pronađite na webu TZ Virovitičko-podravske županije.

Link na fotografije (molimo potpišite fotografe, imena autora su u potpisu svake fotografije):https://app.box.com/s/qekop8tivprm9u9wzmbeijqpjjq2k7b9

Objavljeno u GOSPODARSTVO i OKOLIS, KULTURA i OBRAZOVANJE, TURIZAM i PUTOVANJA, ZABAVA i STIL ZIVLJENJA | Komentiraj

SVIJET GRAŠEVINE

image.png

Otkrivamo zbog čega je baš ova sorta omiljena u Hrvatskoj! Dobrodošli u Svijet graševine

Zbog čega je toliko volimo? Odgovor se krije u nagrađivanim podrumima  Požeško-slavonske županije u kojoj graševina daje vrhunske rezultate

 Od  pjenušaca do predikata, nigdje kao u Požeško-slavonskoj županiji graševina nema tako širok spektar u stilistici. U podrumima vinogorja Kutjevo, Požega-Pleternica i Pakrac, njeguju se graševine iznimne kvalitete, mnoge od njih nagrađivane su u svijetu. Tamo ćete otkriti zbog čega graševinu toliko volimo.

Idealna za vruće ljetne večeri

Lagani i lepršavi pjenušci na bazi graševine zavest će vas mirisom dozrelih jabuka, citrusnim i cvjetnim notama s tragovima bagrema. Slasni su i puni, harmonični, živog perlanja, uzbuđuju nepce i jednostavno pozivaju na još jedan gutljaj. 

Savršene uz lagana jela

Uživat ćete u svježim voćnim aromama jabuke i breskve, ponekad s notama dinje i slatkastih začina… Neke elegantnog tijela, no punog okusa i dugotrajnog završetka, druge vrlo privlačnih cvjetnih aroma s blagim pikantnim herbalnim tragom… Svježe graševine lagane su i pitke s blagim gorkastim završetkom. Svaka nudi neku drugu nijansu, ovisno o poziciji s koje dolazi, ali i stilistici u podrumu. Nećete pogriješiti sljubite li ih s ljetnim salatama, plodovima mora, laganim jelima od bijele ribe ili bijelog mesa…

Bogate i kompleksne

Bogate i aromatične, s mirisima zrelih slatkih jabuka, poneke vrlo moćne s notama plemenite pljesni i uljaste strukture… Odležane graševine kompleksne su, privlačne i skladne, odležavanjem dobiju punoću i zaobljenost… Vrlo dotjerane, slojevite i profinjene, bogatog su intenzivnog okusa i dugog aftertastea.

Sjajna pratnja uz ljetni noćni izlazak

Iznimno su kompleksne i ekstraktne ponudit će vam arome začina i kandirane naranče. Želite li noćnom izlasku podariti višu dimenziju, odabrat ćete vrhunsku jantarnu ili popularnije orange graševinu. Čisti hedonizam!

Šećer na kraju

Pune i bogate, intenzivne, harmonične, mednih nota, ponekad gotovo sirupaste, slasne, orašaste… Sljubite ih uz slastice, dozrele i fermentirane sireve ili ih samo natočite u čašu i uživajte u svakom gutljaju. Predikatne graševine nikog ne ostavljaju ravnodušnim.

Novi svijet za suvremene putnike

Najrasprostranjenija je sorta u Hrvatskoj, pripada joj svaki četvrti trs u kontinentalnom dijelu zemlje, a na području Požeško-slavonske županije graševina je više od vina, ona je stil života. Vrijednost ove sorte prepoznala je i Europska unija koja je sufinancirala projekt Svijet graševine u iznosu od 7.364.372,69 eura iz Europskog fonda za regionalni razvoj kroz Operativni program Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020., dok je ukupna vrijednost projekta 8.729.448,53 eura. U Svijetu graševine koji se prostire područjem čitave Požeško-slavonske županije upoznat ćete priču o vrijednim ljudima, plodnim vinogradima, bogatim podrumima, tradiciji, kulturnoj baštini i novim turističkim sadržajima, naravno, uz čašu vrhunskog vina.

Link na fotografije (molimo potpišite autore i izvor fotografija. Ime autora i izvor u potpisu su svake fotografije): https://app.box.com/s/r3y2omap6vasrmx7g8dv7enhejmzv5sd

Objavljeno u GOSPODARSTVO i OKOLIS, KULTURA i OBRAZOVANJE, NOVOSTI i ZANIMLJIVOSTI, TURIZAM i PUTOVANJA, ZABAVA i STIL ZIVLJENJA | Komentiraj