Predstavljen bogati program ZagrebaÄkog kulturnog ljeta – ZgKUL 2019.
Program manifestacije ZagrebaÄko kulturno ljeto – ZgKUL predstavljen je na konferenciji za medije održanoj 19.6. u UmjetniÄkom paviljonu. ZagrebaÄko kulturno ljeto ponudit će niz nezaboravnih kulturnih programa – od Trga kralja Tomislava do Bundeka i od Gornjega grada do Novoga Zagreba, a najljepše otvorene i zatvorene pozornice grada otvorit će svoja vrata brojnim posjetiteljima i pod zajedniÄkim "krovom" ZagrebaÄkoga kulturnog ljeta – ZgKUL ponuditi najbolje i najatraktivnije od zagrebaÄke ljetne kulturne ponude.
Zagreb će tako tijekom ljeta ponovno "zauzeti" brojni umjetnici – njih više od dvije tisuće iz Zagreba, Hrvatske, ali i s mnogih strana svijeta. Glazba, film, kazalište, izložbe, baština i još puno najraznolikijih kulturnih sadržaja oÄekuje sve posjetitelje ovogodišnjega ZgKUL-a s ciljem da se grad Zagreb Ävrsto pozicionira na karti europskih kulturnih metropola i ljetnih destinacija.
Okupljene umjetnike i ravnatelje ustanova u kulturi koji programima sudjeluju u ovoj manifestaciji, pozdravio je na konferenciji za medije zagrebaÄki gradonaÄelnik Milan Bandić koji je svima zaželio puno uspjeha u radu te je rijeÄ prepustio proÄelnici Gradskog ureda za kulturu Milani Vuković Runjić.
Što je ZgKUL?
- ZGKul – jedinstvena ponuda svih kulturnih manifestacija i dogaÄ‘anja tijekom ljeta u gradu Zagrebu
- Mnoštvo raznovrsnih kulturnih dogaÄ‘anja pod jednim jedinstvenim brandom ZgKUL
- Pozicioniranje na karti europskih kulturnih metropola i ljetnih destinacija
- Najljepše otvorene i zatvorene pozornice grada Zagreba: Trg kralja Tomislava, Bundek, Tuškanac, MSU, Klovićevi dvori, ZagrebaÄka katedrala, Hrvatski prirodoslovni muzej / Scena Amadeo, MUO, Krležin gvozd, Opatovina, Trg bana JelaÄića, brojni zagrebaÄki muzeji i dr.
- Brojni festivali i više tisuća izvoÄ‘aÄa
- Glazbeni festivali i brojni atraktivni hrvatski i strani izvoÄ‘aÄi
- Bogati izbor kazališnih festivala i pozornica
- Atraktivni filmski festivali i programi
- Međunarodna smotra folklora
- Brojne izložbe, zbirke i muzeji
- I raznolike druge kulturno-turistiÄke atrakcije
Bezbroj kulturnih doživljaja za sve ZagrepÄane i posjetitelje našega grada zbog kojih će ovog ljeta doista biti KUL u Zagrebu!
1. Atraktivne ljetne pozornice
ZAGREB CLASSIC – Gdje uživamo u glazbi na travi…
Trg kralja Tomislava
21.6. – 9.7.
21.6., 20:30
SIMFONIJSKI ORKESTAR HRT-a
ZBOR HRT-a
Oratorijski zbor crkve sv. Marka CANTORES SANCTI MARCI
RÓBERT FARKAS, dirigent
GLAZBA I GRAD – FIESTA LATINA
Fiesta Sinfónica
Pablo Sáinz Villegas, gitara
Valentina FijaÄko Kobić, sopran
Josipa Gvozdanić, mezzosopran
Martina GojÄeta Silić, alt
Roko Radovan, tenor
Ljubomir Puškarić, bariton
G. Gershwin, A. Márquez, J. Rodrígo, H. Villa-Lobos, A. Piazzolla, A. Ginastera, L. Bernstein
22.6., 20:30
TAMBURAŠKI ORKESTAR HRT-a
SINIŠA LEOPOLD, dirigent
MARIACHI LOS CABALLEROS
GLAZBA I GRAD – FIESTA LATINA
Fiesta Mexicana
Jarabe Tapatio, Guadalajara, Cielo Rojo, Amor, Amor, La Paloma, Mexsico Lindo, La Adelita, Mujrers divinas, La Madrugada i dr.
23.6., 20:30
JAZZ ORKESTAR HRT-a feat. CUBISMO
MIRON HAUSER, dirigent
GLAZBA I GRAD – FIESTA LATINA
Fiesta Cubana
M. Hauser, M. Igrec, D. Križić, K. Tomec, R. Luque, J. Galić, M. P. Hernandez, N. Grahovac, K. Metikoš / I. KrajaÄ, Z. Stipišić
25.6., 21:00
SVEČANI KONCERT U POVODU DANA DRŽAVNOSTI
ANSAMBL NARODNIH PJESAMA I PLESOVA HRVATSKE LADO
Uz 70. obljetnicu umjetniÄkog djelovanja Ansambla
CjeloveÄernji plesni koncert "Neka sjaji sunce svima"
27.6., 21:00
ZAGREBAÄŒKA FILHARMONIJA
MIRAN VAUPOTIĆ, dirigent
TONČI HULJIĆ & MADRE BADESSA BAND
ONE 4
MEDITERANEO
R. Djawadi, E. Morricone, TonÄi Huljić
29.6., 19:30
DANI MOSKVE U ZAGREBU
Nastup MOSKOVSKIH KADETA
Otvorenje umjetniÄke instalacije ruskog umjetnika Maksima Goshka
U sklopu Dana Moskve koji se od 28. lipnja do 1. srpnja održavaju u Zagrebu, u bogatom kulturnom programu održat će se i nastup Moskovskih kadeta. Publika na Tomislavcu moći će uživati u izvedbama ruskih skladatelja, vojnim marševima pa sve do djela popularne glazbe. Moskovski kadeti uz brojne nastupe u Rusiji do sada su nastupali u Italiji, Japanu, Hong Kongu, Španjolskoj, NjemaÄkoj, Ujedinjenom Kraljevstvu kao i u Kini.
1.7., 21:00
SIMFONIJSKI PUHAÄŒKI ORKESTAR HV-a
MIROSLAV VUKOVOJAC-DUGAN, dirigent
Solisti:
Arijana Gigliani Philipp, sopran
Miljenko Äuran, tenor
J. Gotovac, B. Bersa, V. Lisinski, I. Zajc, P. I. ÄŒajkovski
3.7., 21:00
OPERA HRVATSKOG NARODNOG KAZALIŠTA U ZAGREBU
MARCELLO MOTTADELLI, dirigent
JUÄŒER, DANAS, SUTRA
Solisti:
Ljubomir Puškarić, Tomislav Mužek, Tamara Felbinger, Stjepan Franetović, Sofia Ameli Gojić, Ivana Lazar, Valentina FijaÄko Kobić, Siniša Štork, Diana Hilje, Ivo Gamulin
G. Rossini, G. Verdi, P. I. ÄŒajkovski, J. Gotovac, G. Verdi, W. A. Mozart, G. Puccini, G. Donizetti
7.7., 21:00
BALET HRVATSKOG NARODNOG KAZALIŠTA U ZAGREBU
APOKSIOMEN
Koreograf i redatelj: CLAUDIO BERNARDO
Skladateljica: TAMARA OBROVAC
9.7., 21:00
GRADSKO KAZALIŠTE KOMEDIJA
ÄŒAROBNI BROADWAY – KONCERT U ÄŒAST ROÄENDANA NIKOLE TESLE
ORKESTAR KAZALIŠTA KOMEDIJA
KREŠIMIR BATINIĆ, dirigent
Solisti:
Mila Elegović, Renata Sabljak, Vanda Winter, Vlatka Burić Dujmović, Äani StipaniÄev, Ervin BauÄić i Dražen Bratulić
The Little Mermaid, West Side Story, Chess, Beauty & the Beast, Monty Phyton's SPAMALOT, Cabaret, Les Miserables, Jekyll & Hyde, Jesus Christ Superstar, Aida, Hair, Little Shop of Horrors, Cats i dr.
LJETNA POZORNICA BUNDEK
10.7. – 19.7.
* Izvedbe poÄinju u 21:00
10.7.
OPERA b.b.
Johann STRAUSS ml.: ŠIŠMIŠ
Režija: Branka Cvitković, Dinko Bogdanić
Dirigent: Darijan Ivezić
Kostimografija: Dženisa Pecotić
Scenografija: Marta Crnobrnja
Gabriel Pl. Eisenstein: Ronald Braus
Rosalinda: Lidija Horvat-Dunjko
Dr. Falke: Zvonimir Ivanović / Martin Gelić
Frank: Nenad Tudaković / Dejan Jakovljević
Princ Orlofsky: Blanka TkalÄić / Marko Antolković
Adela: Josipa Bilić / Irma DragiÄević
Dr. Blind: Dominik Došen / Davor LjubiÄ
Alfredo: Siniša Galović / Martin Gelić
Ida: Mirna Sporiš / Vita Vukov
Frosch: Branka Cvitković
Teta: Nada Abrus
11.7.
SUDARPERCUSSION
OXYGENE – Jean Michel Jarre
Ansambl udaraljkaša iz Samobora nastupao je s mnogim domaćim i svjetskim umjetnicima, Matejom Meštrovićem, Stefanom Milenkovićem… Ove nam godine predstavljaju novi projekt Oxygene – njihovu interpretaciju glazbe slavnog francuskog skladatelja Jeana Michela Jarrea.
Adriano Bernobić, bubnjevi
Robert Batelić, klavir
Aleksandar Vešić, bas gitara
Filip MerÄep, marimba, malletkat
Nicolas Sinković, electronic, tubular bells
Goran Gorše, vibrafon, vibekat, udaraljke
Gost: Darko Sedak BenÄić, truba
12.7.
LADO
MI NOSIMO ZELEN VENÄŒEC
Dirigent: BOJAN POGRMILOVIĆ
UmjetniÄko vodstvo: ANDRIJA IVANÄŒANIN
Program MI NOSIMO ZELEN VENÄŒEC publici pruža uvid u bogatstvo i raznolikost hrvatskih tradicijskih instrumenata te posebice raznolikost vokalnih izraza u pojedinim folklornim zonama i njihovim užim podruÄjima. Neke od skladbi koje će izvoditi: Jurjaši, Drobne male lastaviÄke, Lepi Juro kres naložil, Došo, došo Juro je, SonÄece je na zahodu (Zagorje), Letovanić i dr.
13.7.
2. MEÄUNARODNI SUSRET PUHAÄŒKIH ORKESTARA
Sudjeluju orkestri iz MaÄ‘arske, Poljske, ÄŒeške, Italije, Slovenije i Hrvatske
Domaćin 2. MeÄ‘unarodnog susreta puhaÄkih orkestara u jedinstvenom ambijentu Ljetne pozornice Bundek je ZAGREBAÄŒKI ORKESTAR ZET-a koji postoji od 1927. godine, a trenutaÄno broji 60 aktivnih glazbenika.
14.7. i 15.7.
Već nekoliko godina jazz koncerte na Bundeku preuzeli su mladi glazbenici – Jazz orkestar MeÄ‘unarodne organizacije Glazbene mladeži i domaći ansambli koji su nastali slijedeći prvenstveno tradiciju jazz teÄajeva koje je zapoÄeo Boško Petrović u Grožnjanu. To su ansambli u kojima zajedno sviraju uÄitelji i njihovi Ä‘aci, profesionalni glazbenici i talentirani amateri te djeluju pod pokroviteljstvom Hrvatske glazbene mladeži.
14.7.
LASSE LINDGREN BIG CONSTELLATION
Antonio GeÄek, Zvonimir Bajević, Valdemar Kušan, Marko Šolman, trube
Marin Ferketin, Luka Žužić, tromboni
Andreas Marinello, alt saksofon, flauta
Vojkan Jocić, Mario BoÄić, tenor saksofoni
Mihael Gyoerek, bariton saksofon
Davor Dedić, klavir
Goran Rukavina, bas gitara
Bruno Domiter, bubnjevi
15.7.
FILOSOFIA, jazz band
NUESTRA HISTORIA
Miron Hauser, trombonist, vokal, kompozitor, aranžer
Luka Žužić, klavirist, trombonist, kompozitor, aranžer
Sofija Široka, vodeći vokal, plesaÄica
Aleš Avbelj, basist, kompozitor, aranžer
Vid UvšeniÄnik, perkusionist i vokal
Lazaro Amed Hierrezuelo, konge, vokal, violina
Darko Sedak-BenÄić, trubaÄ, vokal, kompozitor, aranžer
Milagros Hodelin, udaraljke
16.7.
MEÄUNARODNA SMOTRA FOLKLORA – MONGOLIJA
BLAGDAN DREVNE I MODERNE GLAZBE MONGOLSKIH STEPA
17.7.
ZVJEZDAN RUŽIĆ & NELI ADREEVA & NUŠA ZBOR, Bugarska
Bugarski tradicionalni napjevi obojani klavirom i mellotronom našeg najnagraÄ‘ivanijeg pijanista i kompozitora mlaÄ‘e generacije – Zvjezdana Ružića, kojemu će se ekskluzivno na pozornici pridružiti Äuvena bugarska vokalistica, solistica Grammyjem nagraÄ‘enog zbora "Filip Kutev", Neli Andreeva te njezin djevojaÄki zbor "Nusha".
18.7.
TAMBURAŠKI ORKESTAR HRT-a
Dirigent: SINIŠA LEOPOLD
Solist: BOJAN JAMBROŠIĆ
KAJKAVSKI BISERI
19.7.
ŽIGA I BANDISTI
STOGODIŠNJA MEÄIMURSKA PRIÄŒA
U povodu stogodišnjice pripojenja MeÄ‘imurja domovini
Mirko Švenda pod nadimkom Žiga bavi se glazbom od rane mladosti kao pjevaÄ i sviraÄ. Svirao je i u pratećem sastavu Tomislava IvÄića. Objavio je pet albuma u vlastitoj diskografskoj kući "Muraland-Švenda" te jedan za "Croatia Records". Od 2006. nastupa uz prateći sastav, koji se zove Žiga i Bandisti.
LJETNA POZORNICA TUŠKANAC
8.6. – Animafest, svjetski festival animiranog filma
10. do 13.6. – Motovunizacija! Najbolje s brda filmova
14. do 26.6. – Prvi red do mora filmova
27.6. do 7.7. – Fantastic Zagreb Film Festival
8. do 14.7. – Revija europskog filma / European Film Review
16. do 25.7. – Zagreb Film Festival – revija
26. do 31.7. – Festival mediteranskog filma Split
1.8. do 8.9. – Prvi red do mora filmova
20. do 25.8. – ZajedniÄki program Time Out Croatia i Ljetne pozornice Tuškanac – glazbeni filmovi
* Projekcije poÄinju u 21:00
2. Raznoliki glazbeni festivali i koncerti
INmusic FESTIVAL
Jezero Jarun
24. – 26.6.
The Cure, Suede, Garbage, The Hives, Johnny Marr, Skindred…
LJETO U MSU
Muzej suvremene umjetnosti
Avenija Dubrovnik 17
8.6. – 13.7.
* Koncerti poÄinju u 21:00
8.6.
KRIES
15.6.
LEIBACH
22.6.
BORGHESIA
29.6.
LETU ŠTUKE
6.7.
THE STRANGE
13.7.
TRAM 11
KLUPSKA KAZALIŠNO-GLAZBENA SCENA AMADEO
Hrvatski prirodoslovni muzej
Demetrova 1
3.7. – 1.9.
* Programi poÄinju u 21:00
3.7.
SVEÄŒANO OTVARANJE
AMIGO – ARSENU U SPOMEN
MATIJA DEDIĆ & GABI NOVAK & BRANKO BULIĆ-BULA
6.7.
UZALUD JE BUDIM
MIROSLAV TADIĆ & YVETTE HOLZWARTH & RADE ŠERBEDŽIJA
8.7.
IN MEMORIAM NENAD JALŠEVAC-NENÄŒI
GRUPA DUENDE & GOSTI
9.7.
ORKESTAR ANSAMBLA LADO
10.7.
DAMJAN KRAJAČIĆ KVARTET
Damjan KrajaÄić, flauta; Šimun Matišić, vibrafon; Goran DelaÄ, bas; Krunoslav LevaÄić, bubnjevi
11.7.
IZLOŽBA – USPOMENA NA IZABELU ŠIMUNOVIĆ
12.7.
ALJOŠA JURINIĆ, glasovir
HUMANITARNI KONCERT – KORAK U ŽIVOT
Gosti: Marco Graziani, violina, Hiwote Tadesse, viola, Zita Varga, violonÄelo
14.7.
FILMMUSICORKESTAR
15.7.
HARLEQUIN ART COLLECTIVE
DANI BOŠNJAK, flauta & FRAN MATIŠIĆ
Program: Olivier Messiaen – Poèmes pour Mi; Chantes de Terre et de ciel
Nastupaju: Marta Schwaiger, sopran; Šimun Matišić, vibraphone,marimba,percussion; Stjepan Vuger, accordeon; Alan Bošnjak, bas trombon; Dani Bošnjak, flaute
16.7.
PETRIT ÇEKU, gitara
18.7.
MARIACHI LOS CABALLEROS
19.7.
LUME
MERIMA KLJUÄŒO & JELENA MILUŠIĆ
21.7.
MURA, MURA
ANDREJA, RUNDEK & FTIÄŒEKI
24.7.
SRÄAN BULAT, gitara & BILJANA KOVAÄŒ, alt
22.8.
MARIACHI LOS CABALLEROS
24 i 25.8.
FESTIVAL HRVATSKIH KANTAUTORICA
Glazbeni program prve veÄeri festivala Äine nastupi Ivane Picek i Sare Renar, uz goste
Glazbeni program druge veÄeri festivala Äine nastupi Luce i Nine Romić, uz goste
27.8.
ALJOŠA JURINIĆ, solistiÄki recital
28.8.
IVO & PRIJATELJI
ZAGREBAČKI SOLISTI SVIRAJU JOSIPOVIĆA
MUZEJ MIMARA
Praizvedba djela Ive Josipovića naruÄenog za Scenu AMADEO
29.8.
CINKUŠI
30.8.
ZAGREBAÄŒKI SOLISTI SVIRAJU MOZARTA
Dvorište ZagrebaÄkih solista, Trg sv. Marka 9
1.9.
ZAGREBAÄŒKI SOLISTI SVIRAJU BEATLESE
Dvorište ZagrebaÄkih solista, Trg sv. Marka 9
ORGULJE ZAGREBAÄŒKE KATEDRALE
Katedrala Uznesenja Blažene Djevice Marije
11.7. – 26.9.
* Koncerti poÄinju u 20:00
11.7.
OTVORENJE FESTIVALA
ANTONIA DUNJKO, sopran
IGOR MRNJAVČIĆ, truba
EDMUND ANDLER-BORIĆ, orgulje
J. S. Bach, F. LuÄić, D. Bobić, G. F. Handel, T. Albinoni, N. Bruhns, P. Eben
18.7.
IVAN BOSNAR, orgulje / SAD, Hrvatska
W. A. Mozart, C. Koechlin, C. Saint-Saëns, L. Vierne, M. Reger
25.7.
NIKOLA CEROVEÄŒKI, orgulje
C. Franck, E. Elgar, P-M. Pincemaille
1.8.
ANDREAS BOLTZ, orgulje / NjemaÄka
L. Vierne, S. Karg-Elert, N. de Grigny, G. Holst
8.8.
KATARINA KUTNAR, violina
MILAN HIBŠER, orgulje
D. Scarlatti, F. Dugan, J. Massenet, F. Peeters, M. Hibšer*, L. Vierne, T. A. Vitali
22.8.
CHRISTIAN IWAN, orgulje / Austrija
J. S. Bach, C. Iwan, W. A. Mozart, F. Mendelssohn-Bartholdy, A. Heiller
29.8.
PIOTR RACHON, orgulje / Poljska
C. M. Widor, F. Rączkowski, J. Sowa, M. Surzyński
12.9.
NEVEN KRALJIĆ, orgulje
Dietrich Buxtehude, Johann Sebastian Bach, César Franck
19.9.
EUGENIO MARIA FAGIANI, orgulje / Italija
J. S. Bach, L. Refice, A. Finzi, E. M. Fagiani
26.9.
KATEDRALNI MJEŠOVITI ZBOR
MO MATIJA ŠKVORC, dirigent
KATARINA JAVORA, orgulje
C. Franck, L. Vierne, M. Duruflé, A. Vivaldi, K. Odak
KONCERTNE VEÄŒERI U KLOVIĆEVIM DVORIMA – ZAGREBAÄŒKE OBLJETNICE
Atrij Galerije Klovićevi dvori
Jezuitski trg 4
4. – 10.7.
* Koncerti poÄinju u 21:00
4.7.
ZAGREBAÄŒKI SOLISTI
Sreten Krstić, violina solo i koncertni majstor
65 godina od utemeljenja
Antonio Vivaldi: ÄŒetiri godišnja doba
6.7.
ZAGREBAÄŒKI KVARTET
100 godina od utemeljenja
A. SorkoÄević, L. van Beethoven, M. Ravel
8.7.
ZAGREBAÄŒKI KVARTET SAKSOFONA
30 godina od utemeljenja
W. A. Mozart, T. Uhlik, E. Del Borgo, J. Rivier
10.7.
ZAGREBAÄŒKI GITARSKI TRIO
35 godina od utemeljenja
A. Vivaldi, A. de L'Hoyer, N. Njirić, M. Ravel, A. DvoÅ™ák
3. Raznoliki kazališni festivali
LJETNE NOĆI TEATRA EXIT
Muzej za umjetnost i obrt
Trg Republike Hrvatske 10
27.6. – 3.8.
* Predstave poÄinju u 21:00
Pluća, Taksimetar, Ja, tata!, Dvoje, Izložak br. 49, Njuške, Kako misliš mene nema?!, Sutra (ni)je novi dan, SHAKEspeare na EXit, Konstelacije, Voliš li me, Balon, MeÄ‘uigre 0-24, BuÄ‘enje, Münchhausen, Cabaret – koncert za žlice i gitaru
Gostovanja:
DOMAŠI – GKL Split u koprodukciji s UmjetniÄkom akademijom u Splitu
OBITELJ – HNK Split
HOERSPIEL – RadioTeatar Bajsić i prijatelji
MISTERO BUFFO – Kazalište Grupa u koprodukciji s Triko Cirkus Teatar, Zagreb
NORA – TRENUTAK POBUNE – TragaÄi u.o. i Centar KNAP
JEDVANOSIMSOBOAKALOMISTOBO – SARTR – Sarajevski ratni teatar
REŽIM LJUBAVI – Atelje 212, Beograd
* Detaljni raspored programa na web stranicama Muzeja za umjetnost i obrt i Teatra Exit
FESTIVAL MIROSLAV KRLEŽA
Krležin kazališni vrt, Gvozd 23
28.6. – 7.7.
* Predstave poÄinju u 21:00
28.6.
SveÄano otvorenje
Premijera
GOSPODA GLEMBAJEVI
Režija i adaptacija: Branko Brezovec
Skladatelj: Stanko Juzbašić
Scena: Ivana Knez
29.6.
GOSPODA GLEMBAJEVI
30.6.
Krležin kazališni vrt
KRLEŽINA IGRA DETEKCIJE
Režija: Mario KovaÄ
Dramaturgija: Ana Prolić
Voditelj: Mario KovaÄ
Izvode: Goran Grgić, Nikša Marinović, Domagoj Janković
Natjecatelj: Goran Matović
1.7.
KRLEŽINA IGRA DETEKCIJE
2.7.
Posveta Georgiju Paru
MIROSLAV KRLEŽA, U LOGORU, 2. ČIN
Režija: Georgij Paro
Suradnik režije: Marina Pejnović
Izbor kostima: Doris Kristić
Glume:
Kadet Horvat: Ivan Čuić
Oberleutnant doktor Gregor: Andrej KopÄok
Oberleutnant doktor Puba Agramer: Karlo Mlinar
Oberleutnant Walter: Lujo KunÄević
Infanterist Podravec: Fabijan Pavao Medvešek
Poljski Židov: Bernard Tomić
3.7.
Posveta Georgiju Paru
MIROSLAV KRLEŽA, U LOGORU, 2. ČIN
4.7.
Miroslav Krleža
NA RUBU PAMETI – DRAGAN DESPOT, MONODRAMA
Glazba: Arsen Dedić
5.7.
Miroslav Krleža
NA RUBU PAMETI – DRAGAN DESPOT, MONODRAMA
6.7.
PJESMA CVRÄŒKA
Dramatizacija novele CvrÄak pod vodopadom Miroslava Krleže
Redateljica: Iva Srnec
Dramatizacija: Beatrica Kurbel
Scena: Tihomir Milovac
Kostimi: Petra Mina PetriÄec
Glazba: Nikola Kodjabashija, Antun Toni Blažinović
Pokret: Irena Mikec
Igraju: Igor Baksa, Mira Bosanac, Marija Šegvić, Siniša Miletić te Edita Ćurak Arseta, Eduard Peršun, Liljana Aleksić Ćuk, Vera Filipović, Franjo KauÄić, Vlado Špiljak, Petar Pohovski, Marija Firšt, Branka Krog, Nada Bedeniković, Ljiljana Hostić, Slavica VidaÄek i Karolina Hostić
POPRATNI PROGRAM
30.7. / 19:00
Krležin kazališni vrt, Gvozd 23
PROMOCIJA KNJIGE ZLATKA SVIBENA "OD BELE DO ISABELLE"
Sudjeluju: Zlatko Sviben, Ljiljana Bogojević, Matija Prskalo, Goran Matović
1.7. 19:00
Tuškanac – Krležin Gvozd
POVIJEST SLIJEPE ULICE GVOZD
Sudjeluju: Marina Bagarić i Zoran Kelava
2.7. / 12:00
Kulturno informativni centar, Preradovićeva 5
ZAGREB U ZASTAVAMA – KRLEŽINA FIKCIONALNA TOPOGRAFIJA
Autorica projekta: Snješka Knežević
Sudjeluju: Snješka Knežević, Vilim Matula, Ivan Planinić, Suzana Marjanić
3.7. / 19:00
Memorijalni prostor Miroslava i Bele Krleže, Krležin Gvozd 23
OTVARANJE IZLOŽBE DIJALOZI – ZLATAN VRKLJAN/MIROSLAV KRLEŽA
Autor postava: Tonko Maroević
4.7. / 12:00
Krležin kazališni vrt, Gvozd 23
KRLEŽA NA ÄŒEŠKOM
KRLEŽA I ČESI
Sudjeluju: predsjednik Hrvatsko-Äeškog društva Marijan Lipovac, Petra Kurtela, Goran Matović, Mladen VujiÄić
5.7. / 12:00
Nacionalna i sveuÄilišna knjižnica u Zagrebu
IZ AUTOROVA PERA: RUKOPISNA GRAÄA MIROSLAVA KRLEŽE
Sudjeluju: Lada ÄŒale Feldman, Tatijana Petrić, glavna ravnateljica Nacionalne i sveuÄilišne knjižnice u Zagrebu, Goran Matović, autor i ravnatelj Festivala Miroslav Krleža, Irena Galić Bešker, voditeljica Zbirke rukopisa i starih knjiga NSK
7.7. / 7:00
Krležin kazališni vrt, Gvozd 23
DORUČAK KOD KRLEŽE
Koncepcija: Goran Matović i Suzana Marjanić
Sudjeluju: Gabi Novak, Tonko Maroević, Nikša Marinović, Dajana ÄŒuljak, Ana Marija Žužul, Irena Šekez Sestrić, Mario Igrec, Bruno Philipp, Goran Matović
HISTRIONSKO LJETO
Opatovina
10.7. – 31.8.
FINE STRINE S OPATOVINE
Autor: Nino Škrabe
Redatelj: Zoran Mužić
Kostimografija: Elvira Ulip
Rasvjeta: Dražen Dundović
Tehnika: Enes Hodžić, Daniel Pavlović, Gordan Matejko
Marketing: Elizabeta VrbanÄić, Nikolina Radenić
Odnosi sa javnošÄ‡u: Igor Rogina, Elizabeta VrbanÄić
Producent: GD HISTRION
IzvoÄ‘aÄi:
Slavica Knežević-Torjanac, Ankica Dobrić, Andrej Dojkić, Davor Svedružić, Franjo Kuhar, Vanda Winter, Tomislav Martić, Damir LonÄar, Žarko Savić, Martin Kuhar, Dinka Vuković
* Predstave su svakim danom osim nedjeljom i ponedjeljkom te poÄinju u 21:00
4. Bogata hrvatska i meÄ‘unarodna folklorna baština
53. MEÄUNARODNA SMOTRA FOLKLORA ZAGREB
KAROLINOM I LUJZIJANOM DO RIJEKE
4.7. / 18:00
Knjižnica i Äitaonica Bogdana Ogrizovića, Preradovićeva 5
Tribina Vidljivi i nevidljivi Gorani uz Lujzijansku cestu, Morana Jarec, dr. sc. Olga Orlić, dr. sc. Ana Perinić Lewis, dr. sc. Marija Malnar Jurišić, dr. sc. Tvrtko Zebec – u suradnji s Institutom za antropologiju i Institutom za etnologiju i folkloristiku
5.7. / 19:00
Etno Art galerija, Ulica baruna Trenka 1
Otvorenje izložbe Na putu do mora – tradicijsko ruho uz Karolinu i Lujzijanu
izložba ostaje otvorena do 31.7.2019.
9.7. / 21:00
Atrij Galerije Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4
Koncert: Nena Hauser i ansambl
Habanera
14.7. / 21:00
Atrij Galerije Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4
Koncert: Tamara Obrovac Transhistria Ensemble, gost Dario Marušić
Spoj jazza i istarske tradicije
15.7. / 18.00
Vintage Industrial Bar, Savska cesta 160
Razgovor s Damirom Imamovićem, vodi Ante Batinović
16.7. / 21:00
Atrij Galerije Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4
Koncert: Damir Imamović (BiH)
Sevdalinka
21:00 – Ljetna pozornica na Bundeku
Koncert: Ansambl Choor, Kina
Choor Music – blagdan drevne i moderne glazbe mongolskih stepa
17.7. / 10:00
Trg bana JelaÄića
Nastup sudionika: Bugarska, Egipat, Italija, Litva, Poljska
20:00 – Trg bana JelaÄića
Koncert etnoglazbe: Ethno na putu (u suradnji s Hrvatskom glazbenom mladeži)
umjetniÄki voditelji Nils Peschanski (Francuska) i Lucija Stanojević (Hrvatska)
21:00 – Atrij Galerije Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4
PuÄko kazalište i tribina
KUD "Frankopan", Severin na Kupi
18.7. / 10:00
Trg bana JelaÄića
Nastup sudionika: Alžir, GrÄka, Kina, Latvija, Obala Bjelokosti
20:00 – Trg bana JelaÄića
Nastup sudionika: Narodna glazba Trogir i KUD "Kvadrilja" Trogir, PuhaÄki orkestar Fužine
19.7. / 10:00
Trg bana JelaÄića
Nastup sudionika: Alžir, Bugarska, Egipat, Kina, Latvija, Litva
19:00 – Gornjogradska gimnazija, Katarinin trg 5
Volkstänze aus aller Welt, plesna radionica pod vodstvom Francisa Feyblija iz Švicarske,
gošÄ‡a iz Ekvadora Estefania Solórzano
19:00 – Trg bana JelaÄića
Nastup sudionika: Alžir, Irak, Obala Bjelokosti
21:00 – Gradec
SVEÄŒANA PRIREDBA 53. MEÄUNARODNE SMOTRE FOLKLORA ZAGREB: Karolinom i Lujzijanom do Rijeke
PuhaÄki orkestar Fužine, Ravna Gora, ReÄica, Poljica (o. Krk), Bosiljevo, Barban, Zadobarje, Novi Vinodolski, Delnice, Tounj, Zagorje Ogulinsko, Jelenje, Viškovo
Kina, Egipat, Bugarska
22:30 – Gradec
Plesna radionica "Plešite s nama" (Jelenje, Barban, Bugarska)
20.7. – 10:00
Trg bana JelaÄića
Nastup sudionika: Ravna Gora, ReÄica, Zagorje Ogulinsko, Novi Vinodolski, Viškovo, Kanada
19:00 – Gornjogradska gimnazija, Katarinin trg 5
Volkstänze aus aller Welt, plesna radionica pod vodstvom Francisa Feyblija iz Švicarske
gošÄ‡a iz Bolivije, Ximena Banegas
19:00 sati ZagrebaÄki plesni centar, Ilica 10
Plesna radionica: Susret s ansamblima iz Tavankuta (Vojvodina, Srbija) i Italije
20:00 – Trg bana JelaÄića
Nastup sudionika: Strizivojna, Bogdanovci, Tavankut, Devinsko Novo Selo (SlovaÄka), Koljnof (MaÄ‘arska), Bugarska, Italija, GrÄka
21:00 – Gradec
Tradicijska glazbala Kvarnera, Istre i Gorskog kotara
Lopar i Rab (o. Rab), Jelenje, Orlec (o. Cres), Nerezine (o. Lošinj), Poljica (o. Krk), Barban, Sovinjak, Galižana, Delnice
Nastup sudionika: Poljica (o. Krk), Barban, Jelenje, Osojnik, PodmilaÄje (BiH), NedelišÄ‡e,
Bugarska, Alžir, Latvija, Italija, Indonezija
22:30 – Gradec
Plesna radionica "Plešite s nama" (Osojnik, NedelišÄ‡e, Italija)
21.7. / 10:00
Trg bana JelaÄića
Nastup sudionika: Alžir, Egipat, Irak, Obala Bjelokosti
10:00 – ZagrebaÄka katedrala
Sveta misa za sudionike MSF Zagreb
19:00 – Gornjogradska gimnazija, Katarinin trg 5
Volkstänze aus aller Welt, plesna radionica pod vodstvom Francisa Feyblija iz Švicarske
gošÄ‡a iz Brazila, Bruna Piccazio
19:30 – Crkva sv. Katarine
Koncert hrvatskih hodoÄasniÄkih i marijanskih pjesama
Tisuć' puta zdravo budi!
20:00 – Trg bana JelaÄića
Nastup sudionika: Bugarska, GrÄka, Italija, Litva, Poljska
21:00 – Gradec
Procesija izvoÄ‘aÄa koncerta crkvenog puÄkog pjevanja
Nastup sudionika: ÄŒuÄerje, Devinsko Novo Selo (SlovaÄka), Desinec, Koljnof (MaÄ‘arska), Bogdanovci, Sveti Ivan Zelina, Strizivojna, Tavankut (Vojvodina – Srbija),
GrÄka, Indija, Litva, Obala Bjelokosti, Poljska
22:30 – Gradec
Plesna radionica "Plešite s nama" (Tavankut, Bogdanovci, Poljska)
17. – 21.7.
Trg bana JelaÄića
Sajam tradicijskih obrta i suvenira
NASTUPI SUDIONIKA IZVAN ZAGREBA:
Dvorac Erdödy u Kerestincu (Sveta Nedelja), 18.7.2019.: gosti iz inozemstva
Beltinci (Slovenija), 19.7.2019., 49. Međunarodni folklorni festival: Italija, Poljska
Vrbovec, 20.7.2019., "Ljeto u gradu": Litva
Zaprešić, 20.7.2019., 24. Žetvene sveÄanosti: Egipat
5. Brojne izložbe i muzejski programi
MUZEJ ZA UMJETNOST I OBRT
Trg Republike Hrvatske 10
17.6. – 8.9.
ALEKSANDAR RODÄŒENKO: REVOLUCIJA U FOTOGRAFIJI
12.7. – 18.8.
IZMEÄU HTIJENJA I REALNOSTI – INDUSTRIJA I DIZAJN NAMJEŠTAJA U HRVATSKOJ 1945.-1990.
GALERIJA KLOVIĆEVI DVORI
Jezuitski trg 4
18.4. – 30.6.
MERSAD BERBER
18.6. – 21.7.
NINO VRANIĆ
3.7. – 21.7.
NEMATERIJALNA KULTURNA BAŠTINA FEDERACIJE BiH, uz MeÄ‘unarodnu smotru folklora
MUZEJ MIMARA
Rooseveltov trg 5
8. – 26.6.
LUKA MJEDA – ANDREA ALESSI
11. – 24.6.
SUVREMENA KAZALIŠNA i FILMSKA SCENA 2017. – 2019. – Bijenalna izložba ULUPUH-ove Sekcije za kazališnu i filmsku umjetnost
5.6. – 25.8.
ASIM HEBIB, retrospektiva
17.7. – 17.10.
IZ POVIJESTI MUZEJA MIMARA – IDEJA I REALIZACIJA ARHITEKTONSKOG
ZDANJA
13.6. – 20.7.
VLADIMIR VRLJIĆ ANKIN
4. – 19.9.
JADRANKO REBEC, retrospektiva
MUZEJ SUVREMENE UMJETNOSTI
Avenija Dubrovnik 17
1.6. – 15.9.
SINTART 11: KRISTIAN KOŽUL SISYPHUS EXALTED. EXERCISING REPETITIONS
Zbirka Richter, Vrhovec 38
8.6. – 2.9.
ŽARKO VIJATOVIĆ: "ZAGREB – PARIZ"
Zbirke u pokretu, ispred Atelijera Kožarić
13.6. – 18.8.
SIGMAR POLKE: GLAZBE NERAZJAŠNJENOG PORIJEKLA
Akcije i performansi, 8.6. – 13.7.
Književni program, 8.6. -13.7.
Filmski program 8.6. – 13.7.
* Detaljnije o programima na web stranici muzeja
HRVATSKI PRIRODOSLOVNI MUZEJ
Demetrova 1
11.7. – 15.9.
USPOMENA NA IZABELU ŠIMUNOVIĆ
9 umjetnika/10 godina
do 30.6.
Koralj izvađen iz mora
do 30.6.
Ususret Novom HPM-u – skriveni fundus
do 30.6.
Skriveni stanovnici doline Neretve
UMJETNIÄŒKI PAVILJON
Trg kralja Tomislava 22
23.5. – 7.7.
NEKA JEDU KOLAÄŒE?
Hrana u umjetnosti
18.7. – 1.9.
BOJAN ŠUMONJA – Iz ciklusa Ambijentalne izložbe suvremenih hrvatskih umjetnika za UmjetniÄki paviljon
HRVATSKI POVIJESNI MUZEJ
Matoševa 9
11.11.2018. – 15.9.2019.
1918. – PRIJELOMNA GODINA U HRVATSKOJ
MUZEJ GRADA ZAGREBA
OpatiÄka 20
18.7. – 22.9.
GRAD. LJUDI. ŽIVOT.
25.7. – 8.9.
ALOJZ OREL, PULSKI ALBUM
(gostujuća izložba Povijesnog i pomorskog muzeja Istre)
ETNOGRAFSKI MUZEJ
Trg braće Mažuranić 14
4.6. – 15.11.
BLAGO ETNOGRAFSKOG MUZEJA – STO PREDMETA ZA STO GODINA
TEHNIÄŒKI MUZEJ NIKOLA TESLA
Savska cesta 18
30.6.
MEÄUNARODNI DAN ASTEROID
10. – 14.7.
VINTAGE RADIO FEST
11.9. – 2.10.
RUKOTVORINE IZ TOHOKUA, JAPAN
HRVATSKI MUZEJ NAIVNE UMJETNOSTI
Ćirilometodska 3
Stalni postav
HRVATSKI ŠKOLSKI MUZEJ
Trg Republike Hrvatske 4
13.6. – 21.9.
IDEMO NA TJELESNI
MUZEJ PRIGORJA
Trg D. Domjanića 5, 10360 Sesvete
7.5. – 14.7.
GOSTUJUĆA IZLOŽBA HPM-a: MIOCEN SJEVERNE HRVATSKE
12. – 28.6.
MARIJAN ŠARIĆ – gospodarstvenik, kolekcionar i donator
4.7. – 4.8.
STJEPAN GRAČAN: KOLAŽI
14.9. – 30.9.
BILJANA KNEBL
ZBIRKE GRADA ZAGREBA
Memorijalni stan Marije Jurić Zagorke, Dolac 8
ÄŒetvrtkom i nedjeljom od 11 do 16 sati
Memorijalna zbirka i stan arhitekta Viktora KovaÄića, Masarykova 21/III
ÄŒetvrtkom od 10 do 17 sati
Memorijalna zbirka Joze Kljakovića, Rokov perivoj 4
Utorkom od 11 do 17 sati te Äetvrtkom i petkom od 16 do 19 sati
Zbirka "Dr. Ivana Ribara i Cate Dujšin-Ribar", Demetrova 3/II
Srijedom od 11 do 17 sati
Zbirka Vjenceslava Richtera i Nade Kareš-Richter, Vrhovac 38a
Srijedom i subotom od 11 do 16 sati
Zbirka Majstorska radionica za restauraciju i gradnju gudaÄkih instrumenata pokojnog Franje Schneidera, Trg Republike Hrvatske 11
Srijedom i petkom od 10 do 12 sati
14. dio ostavštine Miroslava Krleže, Krležin Gvozd 23/I
Utorkom od 11 do 17 sati
Zbirka skulptura akademskog kipara Zlatka Zlatića, Medvedgradska 2
Stalni postav zbirke može se pogledati u prostorima Zoološkog vrta u Zagrebu (uz nastambe merkata), Maksimirski perivoj bb, svaki dan od 9 do 20 sati
ZAVRŠNA NAPOMENA: Ova najava je informativnog karaktera, a pojedini programi podložni su dodatnim promjenama u pogledu pojedinaÄnih programa, kao i termina